Pazarlama bileşenlerinden biri olan Dijital Pazarlama, ürün ve hizmetlerin tanıtılması için çevirim içi hizmetlerin kullanılmasının tümüne verilen addır. Günümüzde açık ara farkla en çok tercih edilen pazarlama yöntemidir. Geleneksel pazarlamaya göre maliyetleri daha düşüktür ve anlık ölçümleme ile optimizasyon fırsatı sunar.

Marka ya da işletmenin dijital ortamda yürüttüğü pazarlama çalışmalarının tümüne Dijital Pazarlama denir.

Çevirim içi ortamda gerçekleştirilen dijital pazarlama faaliyetleri, marka ya da işletmelere çok yönlü fayda sağlar.

Marka ya da işletmelerin Dijital Pazarlama yöntemlerini kullanmasının amacı, hedef kitlelerine ürün ya da hizmetlerini dijital platformlarda tanıtmak ve dijital teknolojilerden faydalanarak benzersiz bir deneyim yaşatmaktır. 

Dijital pazarlama, müşterilerin talep ve ihtiyaçlarının anlamlandırılmasına, hedef kitle etkileşiminin artırılmasına olanak tanır.

Dijital Pazarlama Teknikleri Nelerdir?

Dijital pazarlama tekniklerini uygulamak artık büyük ya da küçük işletmeler için bir tercih değil zorunlu hale gelmiştir.  Bu noktada dijital pazarlama tekniklerini kullanmak çok önemlidir. Teknikleri kullanmanın yanı sıra, doğru stratejiyi oluşturmak ve uygulamak ise başarılı dijital pazarlama yönetiminin anahtarıdır.

Dijital Pazarlama Teknikleri:

Google ADS – Google Adwords Reklamcılığı

Arama Ağı Reklamları:

Google ADS Arama Ağı reklam modeli; marka ya da işletmelerin, ürün ve hizmetlerine yönelik belirlenen anahtar kelimeler ile Google arama motorunda yer almasını sağlayan reklam modelidir. Google, reklam başarı skoru ve teklife göre arama sonuçlarında reklamın en üst ya da alt sayfada yer almasına olanak tanır. Hedef kitle erişiminde etkili bir yöntemdir.

Görüntülü Reklam Ağı:

 Google Görüntülü Reklam Ağı modeli; Google reklam ağı içerisinde yer alan içerik paylaşıcılarının web sitelerindeki reklam alanları aracılığıyla marka ya da işletmelerin görüntülü tanıtımlarının yapılmasına olanak tanır.  Bu teknikle hedef kitlenin ilgi alanlarına yönelik web sitelerle eşleşme yapılır. Satış ve potansiyel müşteri artışı için etkili bir yöntemdir.

Video Reklamlar – Youtube Reklamları:

Google Video Reklam Modeli; Marka ya da işletmelerin Youtube üzerinde ve diğer web sitelerinde video reklamlarının yayınlanmasına olanak tanır. Hedef kitle erişimi, bilinirlik ve satış potansiyelini artırmada etkili bir tekniktir.

            Youtube Reklam Türleri:

  • Atlanabilir yayın içi reklamlar
  • Atlanamayan Yayın İçi reklamlar
  • Bumper reklamlar
  • Video discovery reklamları
  • Masthead reklamlar
  • Duyarlı görüntülü reklamlar

Uygulama Kampanyaları:

Google Uygulama Reklam Modeli; Marka ya da işletmelerin uygulamasını hedef kitlenin keşfetmesine ve satışlarını artırmasına olanak tanır. Mobil cihazlarda uygulama yükleme ve etkileşim kat sayısının artışında etkilidir.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

Arama motoru optimizasyonu ile marka ya da işletmeler web sitelerinin arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlayabilirler. Doğru strateji ile optimizasyonu yapmak çok önemli ve bu konuda profesyonel destek alınmalı. Yapılacak bir hata web sitesinin Google tarafından kara listeye alınmasına sebep olabilir.

Sosyal Medya Reklamcılığı

Marka ve işletmelerin hedef kitle erişimini artırma, potansiyel müşteri yaratma ve satış ağını genişletmek için sosyal medya kanalları üzerinden gerçekleştirdikleri reklam türlerinin tamamına verilen addır. Sosyal medya reklamcılığı Facebook, Instagram, Twitter, Linkedln, Snapchat, Forsquer ve Tiktok kanalları üzerinden yapılır.

İçerik Pazarlaması

Marka ya da işletmelerin hedef kitleyi etkilemek ve satış yaratmak için içerik üretimine dayalı uygulanan bir pazarlama yöntemidir. İyi içerik pazarlaması stratejisi hedef kitleye benzersiz bir pazarlama deneyimi yaşatır.

Mobil Pazarlama 

Mobil pazarlama, E-posta, SMS ve MMS aracılığıyla belirli bir kitleye ulaşmaya odaklanan çok kanallı bir çevrimiçi pazarlama tekniğidir. Lokasyon tabanlı pazarlama ve QR kod gönderimi ile potansiyel müşterilerin artışı sağlanabilir. 

E-Mail Pazarlama

Elektronik postanın; marka ya da işletmenin mesajlarını belli bir kitleye ulaştırmak için bir çeşit doğrudan pazarlama aracı olarak kullanıldığı pazarlama biçimidir.

Influencer Pazarlama (Etkileyici Pazarlama)

Sosyal etkiye sahip kişiler aracılığıyla ürün ya da hizmet tanıtımına olanak sağlayan pazarlama yöntemidir. Viral pazarlamanın bir başka versiyonudur.Son yıllarda önemli bir pazarlama aracı haline gelmiştir.