İçerik pazarlama, marka ya da işletmelerin çevrimiçi dünyada başarılı olmaları için üzerinde durmaları gereken en önemli dijital pazarlama strateji planı enstrümanlarından biridir.

Marka ya da işletmeler, dijital pazarlama çalışmalarını inhouse ya da ajans aracılığıyla yönetiyor olabilir. Önemli olan, aşağıda yer alan listenin strateji oluşturma ve uygulama aşamasında ne kadar uygulandığıdır.

Çevirimiçi dünyada yüksek trafik ve etkin dönüşüm almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Marka ve İşletmelerin Bilmesi Gereken İçerik Pazarlama Stratejileri

Anahtar Kelime Bulma Araçlarının Kullanımı:

Modern ve rekabetçi SEO ortamında anahtar kelime aracı kullanmak tercih değil zorunluluktur. Anahtar kelime seçimi yaparken yüksek arama hacmi ve düşük zorluk derecesine mutlaka dikkat edilmeli. İçerik stratejisini uygulayıcıya iletmeden belirlenen anahtar kelimelerde dikkatlice düşünülmelidir. Üçüncü parti anahtar kelime araçlarının yanında Google anahtar kelime planlayıcı da tercih edilebilir.

Verimli Anahtar Kelime Kontrolü:

Verimli dönüş alabileceğiniz anahtar kelimeler, bir konu hakkında arama yapmadan önce zihnimizde ilk beliren kelime öbekleridir. Verimli anahtar kelime kontrolünü Google üzerinden sağlayabilirsiniz.

İçerik Yaratımı:

Anahtar kelime ya da kelimeler belirlendikten sonra içerik yaratım süreci çok kolaydır. Marka ya da işletmeler sektör hakkında en çok aratılan ve merak edilen soruları metin haline getirebilirler. İçerik oluşturduktan sonra esas kısma geliyoruz. Arama motorlarının ilgili içeriği kayda değer bulması. Ne yapılabilir?

1)İlgi çekici başlıklar atılmalı.

2)Başlıkta mutlaka anahtar kelime ya da anahtar kelime öbeklerine yer verilmeli.

3) 300 kelime ve yukarısında olan içerikler arama motorları tarafından daha verimli kabul edilmektedir. Ancak alakalı içerik ve çalıntı içerik olmamamsı şartıyla.

4)İçerik yazıldıktan sonra sen puanı mutlaka sorgulanmalıdır.

Marka ve işletmeler şunu asla unutmamalıdır. Kısa vadede hızlı sonuç verecek bir içerik pazarlama stratejisi yoktur. Zaman ve bütçe bu noktada çok önemlidir. Aylık rapor oluştururken yatırım getirisi kontrol edilmeli. Pazarlama çalışmalarının meyvesi tüm bileşenler usulüne uygun yapıldığında toplanacaktır.

İçerik Dağıtımı:

İçerik yayımlandıktan sonra dağıtım süreci başlıyor. Öncelikle bağlantı oluşturun ancak dahili bağlantı oluşturmayı ihmal etmeyin. Bağlantılar hala önemli bir içerik optimizasyon unsurdur. Bağlantı oluşturma haricinde sosyal medya paylaşımları ve topluluk oluşturma da mutlaka kullanılması gereken unsurlardandır.

Web sitenizin konumunu hızla artırabilecek bir SEO hamlesi arıyorsanız, yapmak istediğiniz hamle dahili bağlantıdır. 

İçerik Güncellemesi:

İçeriklerin güncellenmesi sen sonuçlarında artışa neden olacaktır. Güncelleme gerektiren içerikler search console panelinden tespit edilip ilgili güncelleme yapıldıktan sonra arama motoru tarafından görünür hale gelecektir.

İçerik Analitiği Raporlama:

Organik arama trafiği: Organik arama trafiği, reklamlar aracılığıyla değil, arama motoru sonuçlarından kaynaklanan web sitesi ziyaretlerini ifade eder. Organik arama trafiği, genel başarının oldukça etkili bir göstergesidir. Bir web sitesinin içeriği, kullanıcıların aradığıyla sıklıkla eşleşen anahtar kelimeler içerdiğinde, bu web sitesinin rakip web sitelerinden daha fazla sayıda arama motoru sonuç sayfasında (SERP) görünmesi muhtemeldir.