Küçük işletmeler için SEO çalışmaları neden önemlidir? Butik bir mağazanız var ve e-ticaret ile satış hacminizi genişletmek istiyor ve lokasyonunuzda bulunan müşteriler haricinde ürünlerinizin hedef kitlesine geniş çapta seslenmek istiyorsunuz. Ancak bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsunuz. O halde bu yazı tam da size göre!

Küçük İşletmeler için SEO:

SEO çalışmaları oldukça önemli bir konudur. Küçük işletmenin reklam bütçesi pazardaki diğer rakiplere kıyasla daha düşük ise SEO çalışmaları arama motorlarında fark edilebilmek ve ön sıralarda işletme varlığını göstermek adına çok önemlidir.

Küçük işletmeler, reklam tanıtımlarında ve kaliteli içerik üretiminde pazardaki güçlü rakiplerine göre çoğu zaman geride kalıyor. Burada bütçenin önemi büyük. Bu yazı, uygun fiyatlarla küçük işletmeler için SEO çalışmalarının nasıl yapılacağını anlatmak için. O halde başlayalım.

Arama Motorlarına Sitenizin Değerli Olduğunu Gösterin!

Teknik SEO Çalışmaları:

Teknik SEO çalışmaları web siteleri için tek seferde yapılacak işlemler bütünüdür. Öncelikle web sitenizin SEO analizinin yapılması ve analiz sonrasında varsa mevcut hataların web geliştirici ya da yazılımcılar tarafından düzeltilmesi gerekmektedir. Teknik SEO çalışmalarında dikkat edilmesi gereken en önemli iki konu URL yapısı ve Görüntü sıkıştırmadır. Web sitelerinde görsel yükleme sayfanızın açılış süresini ağırlaştırır ve görselinizin mevcut site alt yapınıza uygun boyutlarda kullanıcılara sunulması gerekmektedir.

WordPress:

SEO çalışmaları söz konusu olduğunda en uygun alt yapı sağlayıcısının WordPress olduğunu söyleyebiliriz. Çeşitli tema ve şablonlara WordPress üzerinden ulaşılabilir. SEO ve arama motorları uyumu konusunda elbette wix ve benzeri sitelerle de çalışılabilir. Ancak WordPress kadar geniş imkanlara sahip olamayabilir.

GT-Metriksi:

GT-Metrix, sitenizin karşılaştığı çeşitli teknik SEO sorunları hakkında size bilgi verecek harika bir hizmettir.

Sayfa Hızı Analizi:

Tıpkı GT Metrix gibi Google da PageSpeed ​​Insights adlı benzer bir araç sunuyor. Google’ın düzeltmeniz gerektiğini düşündüğü çeşitli teknik sorunları görüntüleyebilirsiniz.

İçerik Pazarlaması Çalışmaları:

Ülkemizde içerik pazarlama çalışmalarına gereken önem maalesef gösterilmiyor. Halbuki SEO çalışmaları teknik ve içerik çalışamalarının bir bütünüdür.

  • Anahtar kelime araştırması: SEO stratejinizin temelini içerik pazarlaması üzerine kurmak istiyorsanız Anahtar Kelime Araştırması çok önemlidir. İnsanların ne aradığını bilmiyorsanız, sayfalarınızı ne için optimize edeceğinizi bilmiyorsunuz demektir.
  • Metin Yazarlığı: İyi metin yazarlığı ucuz değildir! Ancak verimli sonuç istiyorsanız buna yatırım yapmaya değer.  Özellikle yeni başlıyorsanız, web sitenizde ihtiyacınız olan şey budur. 
  • Editoryal Takvim: İçerik pazarlaması uzun vadeli bir oyundur, Çoğunlukla anahtar kelime araştırmasına dayanır.