SEO çalışmaları web sitenizde işe yaramıyor mu? O halde dikkattinizden kaçan bazı noktalar var. Gelin bu noktaları birlikte inceleyelim.

SEO Çalışmalarında Gözden Kaçan 5 Madde:

SEO çalışmalarının web sitenizde neden işe yaramadığını, gözden kaçırdığınız noktaları 5 maddede topladık. Gelin bu 15 maddeyi birlikte inceleyelim.

1)SEO Temellerine Bağlı Kalmıyorsunuz:

SEO çalışmaları bir bütündür. Çevirimiçi dünyanızda sadece iyi içerik ya da kullanıcı odaklı bir yazılım çerçevesinde içerik sunmanız yeterli değil. Mevcut tüm çalışmalar çok karmaşık gelse de denklem aslında çok basit. Arama motorlarının taleplerine sadık kalmak. Arama Motorlarının örümcekleri çok akıllı. Siteniz örümcekler tarafından denetlendiğinde zayıf içerik, sahte bağlantı, mobil verimliliğinizi anında yakalıyor. Özetle, Arama Motorları tarafından oluşturulan ve sık güncellenen arama motoru optimizasyonu klavuzunu takip etmeli ve mevcut güncellemeleri sitenize entegre etmelisiniz.

2)SEO ‘nun Ne Anlama Geldiğini Bilmiyorsunuz:

SEO (Search Engine Optimization) Arama Motoru Optimizasyonu demek değil sadece. Peki tam olarak nedir? En iyi trafiği almanız, yüksek organik sonuç edinmeniz için yapılması gereken çalışmalar bütünüdür. Burada hedeflenen anahtar kelimelerle içerik oluşturmanız başlı başına yeterli değil. Gerçekçi olmalısınız. Okuyucuyu kandırmamalısınız. İyi optimize edilmiş bir içerikle sayfaya giren kullanıcı aradığını bulamıyorsa siteyi hızlı bir şekilde terk edecek ve site puanınızı düşürecek. Zayıf linklerle en üst sıralara çıkardığınız siteniz kullanıcıların beklentilerini karşılayamadığında da benzer olumsuz sonuçlarla karşılaşacaksınız. Dikkat! Arama motoru optimizasyonunda bütüne odaklanın, iş planınızı parçalı olarak hazırlayın. En önemlisi uzmanlardan bu konuda destek alın.

3) SEO İş Fikrinize Uymuyor!

Hızlı bir ciroya ihtiyacınız varsa ve elinizdeki ürünü hızlıca eritip yeni bir ürün getirmeyi planlıyorsanız SEO çalışmaları sizin için uygun değil. SEO çalışması yerine neden PPC ya da Sosyal Medya reklamlarınız düşünebilirsiniz.

4)”Beni Ne Zaman İlk Sayfaya Getirirsin?”

Bu soruyu SEO danışmanına ilk toplantıda soruyorsanız ve “kısa sürede” gibi bir cevap alıyorsanız lütfen durun bir düşünün. SEO sihir ya da büyü demek değil. Bir önceki maddede bahsettiğimiz gibi parçalı çalışmaların bütünüdür. Her iş gibi SEO çalışmaları da zaman ister. Beklenti ve Vaad ne kadar yüksek olursa üzgünüz ama hayal kırıklığı onlardan daha yüksek olur. SEO çalışmalarında almak istediğiniz sonuçlardan memnun olmak için gerçekçi hedefleriniz olmalı.

Örneğin, alan adınız yeniyse en üst sıralarda yer almayı kısa vadede beklemeyin.

5)Bütçeniz Çok Az!

Yüksek hedefler hayatın her alanında her zaman iyidir. SEO çalışmalarında da öyle. Ancak bütçenin hedef doğrultusunda tatmin edici olması da bir o kadar önemlidir. Bütçeniz az ise SEO çalışmalarından memnun kalamayabilirsiniz.

SEO şunları içerir: iyi sunucu, teknik SEO sorunlarını düzeltme, anahtar kelime araştırması, içerik pazarlama, sosyal medya, bağlantılara yatırım yapma ve diğerleri

  • Daha fazla içerik = daha hızlı ele alınan daha fazla anahtar kelime
  • Daha fazla bağlantı = daha hızlı daha yüksek yetki
  • Daha fazla izleme = daha iyi / daha hızlı ince ayar
  • Daha fazla programcı = daha hızlı site, daha kullanışlı özellikler, daha iyi UX vb.

Yani = daha yüksek bütçe.

ÖNEMLİ! Daha hızlı trafik ve sıralamak istiyorsanız, bazı işleri dışarıdan yaptırmanız gerekir.