Daha fazla trafik,
Daha fazla etkileşim,
Daha fazla müşteri!

Sosyal medya kanallarında doğru içerik yönetimi ile satış potansiyelinizi artırmak mümkün. Marka bilinirliği, yeni müşteri edinme ve web sitesi trafiğini artırmanın en etkili yollarından biri de sosyal medya içerik yönetimidir.

Hedef Kitlenin Marka Farkındalığı Artar!

Workingen içerik yazarları, hedef kitlenin ilgi alanları ve demografik özelliklerine uygun olarak içerik stratejisi oluşturulur. Yaratıcı içeriklerle marka sosyal medya kanallarında büyür. Böylelikle ağızdan ağıza pazarlama yöntemiyle etkileşim artar.(Beğeniler, yorumlar vb.)

Topluluk Yönetimi Önemli

Marka ya da işletmeler takipçilerini cevapsız bırakmamalı. Sosyal medya kanallarına gelen yorum ve mesajlara ne kadar hızlı ve etkin cevap verilirse hedef kitleninin ve markayla arasındaki bağ o kadar güçlü olur.

Etkin Sosyal Medya Kullanımı ile Artan Web Sitesi Trafiği

Marka ya da işletmelerin sosyal medya kanallarında web sitesini görünür kılmak, potansiyel müşterilerini ve satışlarını doğrudan etkileyecektir. Bu nedenle, web sitesine yüksek hacimde trafik çekecek mesajları oluşturmak çok önemli.

Workingen içerik yazarları, marka mesajını bütüncül pazarlama bakış açısı ve hedef kitle özelinde oluşturur.

Workingen Sosyal Medya İçerik Yönetimi Hizmetleri

Workingen Sosyal Medya İçerik Yönetimi Hizmetleri (H2)Workingen içerik yönetimi hizmeti, potansiyel müşterilerin kazanılmasına yardımcı olur ve son kullanıcının marka farkındalığını artırır. Workingen yaratıcı ekibinin oluşturduğu Real time ve ValueAdded içerikler sosyal medyada fark yaratır.

İçerik YönetimiNeden Önemli?

    • Instagram’da 25 milyondan fazla işletme hesabı bulunuyor.Böylesine büyük bir pazarda içerik ve görsel dilinin başarısı markayı diğer sektör paydaşlarının önüne geçirecektir.
    • Instagram hesaplarının %90’ı bir işletme hesabını takip ediyor. Marka ya da işletmelerin hedef kitlelerine ulaşmaları zor değil! Doğru mesaj, doğru tasarım.
    • 200 milyondan fazla kullanıcı her gün en az bir işletme hesabını ziyaret ediyor.
    • Alışveriş severlerin %70’i ürün keşfi için Instagram’ı kullanıyor. Doğru optimizasyon ve kanal algoritmalarına yönelik hazırlanan içeriklerle her marka keşfet alanının bir parçası olabilir.
    • Her ay 130 milyondan fazla kullanıcı ürün hakkında daha fazla bilgi almak için alışveriş postlarına (Instagram Shopping) tıklıyor. Alışveriş yapmadan önce kullanıcıların büyük bir çoğunluğu marka postunun altına gelen yorumları okuyor. Etkin topluluk yönetimi bu noktada önemini tekrar hatırlatıyor.