Youtube, İş Ortağı (YPP) programına dahil olan içerik üreticileri için para kazanma modellerinin yıllara göre gelişimini ana hatlarıyla açıkladı. 2021- 2022 yılında içerik üreticileri hangi YouTube eklentilerini kullanarak para kazanacaklar? İşte cevabı…

YouTube İş Ortağı Programı 2 milyon katılımcıya ulaşırken, içerik üreticileri para kazanma modellerini ana hatlarıyla açıkladı.

YouTube’un içerik üreticileri için 2007 yılında lansmanı yapılan Youtube İş Ortağı Programı, 2 milyon katılımcıyla yeni bir dönüm noktasına ulaştı. Platform, platformun artan içerik üreticisine paralel olarak büyümeye devam eden YPP’nin (Youtube Partner Program) gelişim sürecinin güncellenmiş bir görselleştirmesini yayınladı.

Youtube tarafından yayımlanan bilgilendirme metni:

“Over fourteen years ago, we launched the YouTube Partner Program (YPP), a first-of-its-kind open monetization program, where anyone who qualified could join and start making money. Creators who are part of YPP can make money and earn a living from their content on YouTube with ten different monetization features (and we keep adding more), from advertiser revenue to selling merchandise. Over the last three years, we’ve paid more than $30 billion to creators, artists, and media companies.” 

Ayrıca YouTube, para kazanma programının yeni işler yaratılmasına ve ekonomin iyileşmesine yol açtığını da belirtiyor.

2019 yılında YouTube, yalnızca ABD’de 345.000 tam zamanlı işe eşdeğer içerik üreticisini destekledi. YouTube, içerik oluşturuculara yeni ücretli sticker türleri, başka bir ücretli tanıma biçimi olan ‘Süper Teşekkürler’ ve yeni, 100 milyon dolarlık Shorts finansman programı dahil olmak üzere yeni para kazanma araçları eklemeye devam ediyor.

İçerik üreticileri için rekabet kızışırken, tüm dijital platformlar da artık daha fazla para kazanma seçeneği sunmaya çalışıyor. İşte Youtube içerik üreticileri para kazanma modellerinin zaman içindeki gelişimi.